ET / RU / EN

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONIETTEVÕTETE LIIT

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONI- ETTEVÕTETE LIIT

EKEL

Digitaalehituse klastri initsiatiivil toimunud kokkusaamisel arutati standardi EVS 932 potentsiaalse muutmise vajadust, et see käsitleks mudelprojekteerimise teemat sisukamalt. Arutati, kuidas oleks võimalik paremini ühtlustada ehitusprojekti standardi sisu ning mudelprojekteerimise nõudeid.

Koosolek toimus eesmärgiga mõista nii EVS 932 tuumikgrupi kui ka klastri hoiakuid ning edasist potentsiaalset koostööd. Osapooled leidsid, et BIM temaatikat puudutavad erinevad juhendid tuleks ühtlustada. Ühisosa on kindlasti olemas, samuti on vajadus BIM nõuded ja EVS 932 omavahel paremini siduda. Võimaliku variandina võiks koostada mudelprojekteerimise osa täpsustav standardi EVS 932 lisa või rakendusstandard.

EKELi seisukohalt on oluline silmas pidada, et mudeli kasutamine toob projekteerimisel osa tegevusi ajaliselt ettepoole. Projekteerijad on valmis projekteerimise algfaasis rohkem panustama, kui antakse selleks piisavalt aega ning selle täiendava töö eest ka tasutakse. Tuleks jälgida asjaolu, et mudelis projekteerimine ei võtaks tähelepanu sisuliselt projekteerimiselt, et BIM ei vähendaks inseneeria osatähtsust. Kindlasti on tähtis ka aspekt, et tuleb arvestada kohalike omavalitsuste seisukohtadega, kes väljastavad projektdokumentatsiooni alusel ehituslube. Kõik need asjaolud peavad olema omavahel kooskõlas.

Projekteerimissektori esindajana ning standardi EVS 932 koostajana olid EKELi poolelt kohtumisel kaasa rääkimas: Indrek Tärno, Keijo Vaher, Maidu Saar, Kaitis Väär, Riho Joala, Mihkel Kaesveld ja Kalle Karron. Digitaalehituse klastrit esindasid Miina Karafin, Hele-Mai Metsal ja Risto Vahenurm. Tellijate poolelt osalesid Riigi Kinnivara ASi esindajad Silver Ader ja Allan Hani.

Lisainfo: Kalle Karron
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.