ET / RU / EN

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONIETTEVÕTETE LIIT

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONI- ETTEVÕTETE LIIT

EKEL

Eesti Projektbüroode Liit (EPBL) on Eesti Tööandjate Keskliitu kuuluvatest liitudest üks väiksemaid, kuid aktiivsemaid, ütles Eesti Tööandjate Keskliidu tegevdirektor Tarmo Kriis EPBL-i aastakoosolekul 14.aprillil 2011 peetud avakõnes. Ta lisas, et Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu koosseisu kuuluva EPBL-i esindaja esitatud ettepanekud on asjalikud, mistõttu võetakse neid ka kuulda. Hr Kriis oli majandusest rääkides optimistlik, öeldes et käesoleva aasta lõpuks näeme tööpuuduse märgatavat alanemist, kusjuures tase võib aasta lõpuks olla 11% juures, mis on Eestis olnud läbi aastate suhteliselt tavaline tase (v.a. aastad 2005-2008). Samas majanduse jaoks võiks mõistlik tööpuuduse määr olla ca 7 %.  Seetõttu  julgustas ta ettevõtjaid uusi töökohti looma.

EPBL-i juhatuse esimees Tõnis Tarbe andis ülevaate sellest, kuivõrd tõsiselt mõjutas masu arhitekti- ja inseneribüroosid. Ta soovitas kõigil mõtiskleda järgmiste asjade üle:
1) mil määral on võimalik püksirihma pingutada teadvust kaotamata?
2) mis kasu saavad kliendid sellest, kui bürood ei suuda anda neile adekvaatset professionaalset nõuannet?
Ta soovitas liikmetel pöörata oma oskused ning jõud eeloleval aastal eesti arhitektidele ja inseneridele väärilise tuleviku kindlustamisele.

Energiatõhususest rääkides selgitas Teet Tark EL-i Energiatõhususe direktiivi ja energiatõhusust reguleerivaid õigusakte (32 õigusakti!), selle põhimõisteid jpm. Paraku valitseb Eestis terminite osas segadus, kuna räägitakse passiivmajast, madalaenergiatarbega majast, liginullenergiahoonest jne. KENA eestvedamisel on käsil analüüs, mille üheks väljendiks on madalaenergiamaja ja liginullenergiahoone defineerimine Eestis oludes.
EL-i Energiatõhususe direktiiv kehtib kõikide Euroopa Liidu liikmesriikide suhtes, kuid jätab energiatõhusese piirväärtuste ja klasside osas liikmesriikidele vabad käed. Erinevates riikides on kehtestatud erinevad energiatõhususe arvutusmetoodikad ja energiatõhususe kaalumistegurid, mistõttu Euroopa riigid ei ole omavahel võrreldavad. Eestis väljendatakse uute ja oluliselt renoveeritavate hoonete energiatõhusust energiatõhususearvuna, mille alusel on kehtestatud hoonete energiatõhususe miinimumnõuded ja jagatakse hooned energiaklassidesse. Kindlasti ei tohiks energiasääst toimuda sisekliima arvelt. Energiatõhusa ja hea sisekliimaga hoone saamiseks, mis oleks nii investeeringute kui ta tulevaste kulude seiskohast optimaalsed, tuleb projekteerimise faasis teha erinevate variantide arvutusi, kusjuures väga palju sõltub ehituskonsultatsiooniteenuse osutajatest (projekteerijatest) ja nende teenuse kvaliteedist.

Märkused:
Eesti Projektbüroode Liit (EPBL) - ehituskonsultatsiooniteenuseid osutatavate ettevõtete ühendus. EPBL tegevus on suunatud ehitiste lõpptarbijate, nende kasutajate huvide kaitsmisele kvaliteetse ehitustöö nõuete kehtestamise teel ehitusprojektides.
EPBL-i kuulus 14.04.2011 seisuga 70 ehituskonsultatsiooniteenust pakkuvat firmat (nii arhitekti- kui inseneribürood) 705 töötajaga. 14.04.2011 üldkoosoleku otsusega arvati välja 7 firmat.
Eesti Projektbüroode Liit on Insenerkonsultantide Rahvusvahelise Föderatsiooni (FIDIC), Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Eesti Tööandjate Keskliidu liige.