04.10.12 toimus Tallinnas projekteerimise riigihangete seminar, mille korraldas Eesti Projektbüroode Liit (EPBL) ja millest lisaks projekteerijatele võtsid osa tellijate, hankijate ja erialaliitude esindajad.
Seminar käsitles ehituskonsultatsiooniteenuste riigihangete sõlmprobleeme ja väärtuspõhist hanke juhtimist.
Konsultatsiooniteenuste (projekteerimise) hangete probleemiks Eestis ei ole mitte riigihangete seadus (RHS), vaid riigihangete korraldamine. Konsultatsiooniteenused on oluline osa ehitushankest mis määrab kogu ehitushanke näo. Kahjuks on konsultatsiooniteenuste hangete ainsaks kriteeriumiks enamikul juhtudel üksnes madalaim hind. Kuid vastavalt RHS-ile hankija võib sõlmida hankelepingu üksnes madalaima hinnaga pakkumuse alusel juhul, kui pakkumuse majanduslik soodsus hankija jaoks sõltub üksnes pakkumuse hinnast ja kõik muud tulevase hankelepingu tingimused, sealhulgas hankelepingu esemega seotud kriteeriumid, on hankedokumentides ammendavalt määratletud. Kuid konsultatsiooniteenuste puhul ei ole need pea kunagi ammendavalt määratletud – tellitavate teenuste olemus ei võimalda määratleda hankelepingu tingimusi piisava täpsusega, et sõlmida hankeleping avatud või piiratud hankemenetluses. Samuti ei saa kunagi pidada tõeseks väidet, et ehitusliku konsultatsiooniteenuse majanduslik soodsus seisneb hankija jaoks vaid selle teenuse hinnas, sest teenuse maksumus moodustab ehitise eluea kuludest igal juhul alla 1 protsendi, kuid selle teenuse mõju on 99% ehitustööde ning käitamiskulude maksumusest. Seega ei ole konsultatsiooniteenuse ostmine madalaima hinnakriteeriumi alusel kooskõlas RHS §31 lg 3 sisu ja mõttega.
Ehituskonsultandid (arhitektid ja insenerid) leiavad et hangete korraldamiseks tuleb kasutada kõiki RHS-i võimalusi. Võimalik on kasutada eri hankemenetluse liike. Sõltuvalt hankest tuleks kasutada piiratud menetlust, võistlevat dialoogi või ideekonkurssi. Avatud menetlus sobib lihtsatel hangetel, läbirääkimised erijuhtudel.
Teenuste puhul saab hinnata peamiselt pakutavaid eeldusi. Lõppkasutaja peab saama väärtusliku ja kvaliteetse ehitise või keskkonna. Realistlik sihteelarve peaks olema määratletud juba hanke algstaadiumis.
Igaüks peab saama vastutada oma tegevuse eest. Projekteerija peab olema ette tark, mitte tark tagantjärele, kuid kuna riskib alati hankija, kutsume kõiki tellijaid ja hankijaid RHS-is pakutud hankemenetluse liike ja võimalusi aktiivsemalt ära kasutama!