ET / RU / EN

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONIETTEVÕTETE LIIT

EESTI EHITUSKONSULTATSIOONI- ETTEVÕTETE LIIT

EKEL

15.05.2008 toimus Baltimaade (Eesti, Läti, Leedu) projekteerimisbüroode liitude esindajate ning Euroopa Insenerkonsultantide Föderatsiooni, ehk European Federation of Engineering Consultancy Associations (EFCA) ühine nõupidamine Tallinnas hotellis Swissótel.

Nõupidamisest võtsid osa Eesti Projektbüroode Liidu tegevdirektor Mauno Inkinen, Läti Projektbüroode Liidu tegevdirektor Raimonds Eizenśmits, Leedu Projektbüroode Liidu tegevdirektor Rimvydas Pranaitis, EPBL juhatuse esimees Andres Saar (Nord Projekt AS), Aarne Eipre (SWECO) ja EFCA tegevdirektor Jan Van Der Putten.

Nõupidamise ettekanded ja arutelud olid seotud projekteerimisturul toimuvaga, vastutava spetsialisti kutse omistamisega, projekteerija mõiste ümbermõtestamise vajadusega ja õigusloomega.

Kuna tellija tellib konsultandilt teenuseid kui sõltumatult professionaalselt isikult kokkulepitud ulatuses ning konsultant, kes on nõustaja rollis ja teenuse osutaja, ei tea milline saab olema tema töö lõpptulemus, on EFCA arvamusel, et me peaksime rääkima intellektuaalsetest teenustest ja nende osutamisest arhitekti ja insenerkonsultandi poolt, mitte projekteerimisest.

EFCA on intellektuaalseid teenuseid osutavate ettevõtjate huvisid esindav organisatsioon Euroopas, kes esindab oma liikmeid seadusloome kujundamisel ja firmade äritingimuste parandamisel. Huvipakkuv on fakt, mida me kõik ei ole endale teadvustanud, et ca 75-85% seadusloomest valmib Brüsselis. Seega ainult väike osa Euroopa Liidu liikmete (27 riiki) õigusloomest on nn kohalik toodang.

Kuigi standardid ja eurokoodeksid on kasutamiseks vabatahtlikud, on Euroopa Liidus kavandatud kohalike standardite asendamine eurokoodeksitega aastal 2010. Omaette küsimuseks on kuidas standardiseerida intellektuaalseid teenuseid.

Kui arhitekti kutse omistamine on Euroopa Liidus reguleeritud, siis inseneri kutse seda Euroopa Liidus ei ole. Eestis (mitte ainult) on arhitekti tegevusampluaa ja vastutus erinev lääne omast, seetõttu on Eestis Vabariigi Valitsuse 25.10.2004 määrusega nr 312 ka ehitusinsenerid arvatud reguleeritud erialade hulka.

Vastutava spetsialisti kutse omistamine valmistab peavalu paljudele Euroopa Liidu liikmesriikidele, kuna Euroopa Liidu liikmesriikides on ca 10 tuhat erinevat inseneridiplomit. Siin on küsimuseks kuidas neid erinevaid inseneridiplomeid omavahel võrrelda.


15.05.2008 nõupidamise fotod